Kvality filmů a seriálů

Dělá vám potíže vyznat se mezi releasy filmů a seriálů? Pak je tato stránka určená právě pro vás! Tento seznam není úplně kompletní, některé méně známe ripy (př. WSRip) jsem zde nepopisoval, jelikož je považuji za nedůležité.

SERIÁLY

Co je to TVRip ?

Televizní seriály naripované z kabelovky (a nebo pomocí digitálního satelitu, kvalitního kabelového rozvodu). Většinou se takhle ripují speciální epizody seriálů, které nikde jinde než na satelitu nevysílají. Ve většině případů se používá k ripnutí seriálu počítač a TV, nebo satelitní PCI karta.

Co je to HDTV ?

Jedná se o TVRip v HD kvalitě, což snad dojde každému z názvu 🙂

FILMY

Co je to CAM ?

Formát filmu, který je pořízen digitální kamerou přímo v kině (někdy je použitý stojan, kvalita obrazu je tak vyšší). V mnoha případech závisí kvalita pořízeného ripu na pozici nahrávajícího, může se tedy stát, že jsou v záběru vidět hlavy okolosedících lidí, popř. jiné fragmenty, které kvalitě nepřidají. Obraz občas bývá roztřesený a zvuková stopa obsahuje vše, co se děje v kině (smích, kašel apod.). Ve vzácných případech se ovšem může objevit kvalitní CAM s “čistým” obrazem a zvukem.

Co je to TELESYNC (TS) ?

Telesync je podobný případ jako CAM verze, ovšem kvalita zvuku bývá lepší kvůli použití externího zvukového nahrávacího zařízení. TS bývá často filmován v prázdných kinech, proto bývá kvalita výsledného ripu lepší než v případě CAM verze.

Co je to TELECINE (TC) ?

Telecine je přístroj na snímání filmů přímo z filmových kotoučů. Kvalita závisí na typu a ceně použitého přístroje.

Co je to SCREENER (SCR) ?

Screener bývá často posílán na všemožná propagační místa (např. obchody) s cílem nalákat nové zákazníky (je natočený na VHS kazetách). Screener poznáte tak, že obsahuje různá sdělení, která jsou v průběhu filmu umístěna v částech obrazu (nahoře, dole, někdy může obraz ve chvíli zobrazení textu přejít do černobíla). Textová sdělení větsinou nebývají dlouhá, ale délka sdělení se může lišit případ od případu. Kvalita Screeneru může být výborná, ovšem může být také velice nízká.

Co je to DVD-SCREENER (DVDSCR) ?

Podobný klasickému Screeneru je DVD-Screener (rozdíl je, že není pořízen na VHS kazetu ale na DVD, což napomáhá vyšší kvalitě). Kvalita snímku může být vyšší než v případě obyčejného Screeneru. Pokud má člověk, který DVD-Screener pořizuje dosti zkušeností, může být kvalita vynikající. DVDscr je obvykle k mání ve formátu SVCD nebo DivX/XviD.

Co je to R5 ?

R5 je zkratka pro Region 5, což je označení oblasti, kde se vydávají DVD. Do této oblasti patří především Rusko, bývalé státy SSSR a některé státy v Africe. Výsadou R5 je že se dostává do prodeje dříve než DVD v jiných regionech.
R5 vzniklo z požadavků filmových studií kteří tímto chtějí konkurovat “internetovým pirátům”. R5 se objevuje nepravidelně v obchodech na klasických DVD nosičích několik týdnů ale i měsíců od premiéry filmu v kinech.
Filmový průmysl tak vlastně nabízí lepší kvalitu za dostupnou cenu, než nekvalitní CAM a TS ripy které jsou v té chvíli na Internetu. Postupem času se ale i R5 samotné dostalo na Internet a v současnosti je velmi ceněno. Z technického hlediska jde o profesionálně zkopírovaný film z filmových kotoučů, tedy jeho digitalizování přes zařízení zvané Telecine. R5 má ale i své nevýhody. Mezi ně patří např. chybějící bonusové materiály (např i druhý disk), nedokonalé navigační menu a občasné chyby v obraze. U některých R5 je pouze ruská zvuková stopa, takže skupiny které R5 na Internetu vydávají musí anglické audio sehnat z jiného zdroje. Kvalita obrazu R5 je na velmi dobré úrovní, dříve se srovnávala s DVD Screenem, nyní některé ripy jsou téměř totožné s finálním ripem z oficiálně vydaného DVD.

Co je to R6 ?

Podobná pohádka jako u R5, s tím rozdílem, že do oblasti R6 patří především Asie.

Co je to WEBRip ?

Kvalita WEBRipu se dá přirovnat k DVDRipu, zdrojem je web (iTunes apod.). V těchto ripech většinou bývají natvrdo vložené titulky (HC) různých zahraničních jazyků.

Co je to DVDRip ?

„DVD-RiP“ je velmi běžný. Konečná verze filmu je ochuzená o bonusy typu „Film o filmu“. DVD-Rip obsahuje film typicky jen s jednou zvukovou stopou. DVD-Rip bývá obvykle převedený do efektivnějšího datového formátu (nejčastěji MPEG-4), aby nezabíral zbytečně moc místa. Nelegální kopie jsou typicky šířeny ještě před tím, než je film k dispozici v příslušném regionu.

Co je to HDRip ?

Zdrojem je HDDVD. HDRip se vyskytuje většinou ve formátu XviD, což znamená, že kvalita bývá na hranici DVD a BDRipu, záleží na zdroji.

Co je to BDRip ?

BDRip je podobný DVDRipu, s tím rozdílem, že zdrojem je BluRay. Kvalita obrazu bývá mnohem lepší než u klasického DVDRipu.

Co je to BRRip ?

BRRip, jak už název napovídá, je ripnutý z BluRay. Kvalita závisí na zdroji, ale většinou bývá lepší než BDRip, díky formátu X264, který efektivněji komprimuje.

Co je to WEB-DL ?

Označení kvality seriálů / filmů, které byly ripnuté z iTunes. Jedná se tak o velice kvalitní rip, kterému konkuruje snad jen BluRay rip, který ale vychází třeba až o rok později. Rozlišení WEB-DL videí je 720p i 1080p. Tato verze navíc neobsahuje loga televizí a reklamy.

Co je to HD / BluRay ?

High-Definition. Nejvyšší možná kvalita. Existuje mnoho verzí, tyto 3 však považuji za takové ty nejznámější – 480p, 720p a 1080p. Zdrojem je BluRay, nejvyšší kvalita.

Co je to 3D BluRay ?

To je stejné jako BluRay (což zřejmě každému došlo, hehe), s tím rozdílem, že na 3D BluRay můžete koukat v trojrozměrném obrazu. Potřebujete však vlastnit např. televizi, která podporuje 3D technologii (nebo tablet, notebook, cokoliv).

Zdroje informací: google, wikipedie

komentáře 3

 1. jiri napsal:

  jsou filmy česky?

 2. d napsal:

  High-Definition. Nejvyšší možná kvalita.
  High-Definition. je již standart 4K je max

 3. Tomas napsal:

  @d

  je vidět, jaký jsi idiot, když hodnotíš 4K, které v roce, kdy se tento článek napsal, bylo teprve v plenách 🙂 2014/02 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *